webmail
Pavčina Lehota

Skanzeny

Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline

Múzeum v Pribyline je najmladším a najnavštevovanejším múzeom v prírode na Slovensku. Verejnosti bolo spristupnené v roku 1991. Bolo vybudované v súvislosti s výstavbou vodného diela Liptovská Mara, v záujme záchrany najcennejsích pamiatok zátopovej oblasti. Sú to kópie originálnych stavieb s početnými pôvodnými prvkami. Okrem drevenej ľudovej architektúry tu nájdete rekonštrukcie dvoch originálnych stredovekých kamenných objektov -ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec ako I kópiu drevenej zvoničky z našej obce.

Viac

Archeoskanzen Havránnok

Havránok je archeologická lokalita nad priehradným múrom Liptovskej Mary a múzeum v prírode. Nachádza sa 2 km južne od obce Bobrovník v okrese Liptovský Mikuláš. Leží na východnom úpätí vrchu Úložisko (741,7 m n. m.). V roku 1991 bolo môzeum vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku.

Viac

Vlkolínec

Vlkolínec je živá obec pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry, ktorá bola Slovenskou vládou roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu s cieľom trvalo chrániť kultúrne hodnoty tejto lokality. Nachádza sa vo vnútorných Západných Karpatoch, v pohorí Veľká Fatra, vo výške 718 m.n. Vlkolínec m., pod vrchom Sidorovo a je mestskou časťou Ružomberka. Vlkolínec bol v roku 1993 zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO ako unikátny krajinno-sídelno-architektonický complex

Viac